Imunitný systém a vek

Ako starneme, naša schopnosť imunitnej odpovede sa znižuje, čo prispieva k zvýšenému množstvu infekcií.

I keď niektorí ľudia starnú v zdraví, mnoho klinických štúdií ukazuje, že v porovnaní s mladšími ľuďmi, sú seniori náchylnejší na infekčné choroby a majú väčšie riziko komplikácii, ktoré môžu byť niekedy až fatálne. Infekcie dýchacích ciest, chrípka či najmä zápal pľúc sú hlavnou príčinou smrti u ľudí nad 65 rokov na celom svete.

Nikto s istotou nevie, prečo to tak je, ale niektorí lekári pozorujú, že zvýšené riziko súvisí s poklesom T buniek. Ľudské telo totiž vekom produkuje menej T buniek na potlačenie infekcie. Ako starneme, máme menej imunitných buniek, a tie ktoré máme, navzájom nekomunikujú. To znamená, že dlhšie trvá, kým zareagujú na škodlivé mikróby. Súčasne sa seniori pomalšie zotavujú zo zranení, infekcií a chorôb. Skrátka vekom naše telo produkuje menej imunitných buniek vrátane bielych krviniek a je zraniteľnejšie.

Ako vieme, že sa takéto procesy odohrávajú v našom tele? Nedá sa presne určiť vek, kedy sa začne imunita znižovať. Okrem veku pôsobia aj iné faktory, ako napr. životný štýl a celkovo životospráva, a aj ako dbáme o naše zdravie.

Je to ako so šedinami - u každého pribúdajú inou rýchlosťou. Neexistuje test, ktorý by nám jednoznačne povedal, že náš imunitný systém nefunguje optimálne.

Existujú však určité imunitné markery, ktoré lekári vedia testovať, ale nie je to to isté ako testovanie napríklad na srdcové ochorenia. Preto je dôležité navštevovať svojho lekára pravidelne, obzvlášť ak má človek má ťažkosti s infekciami, s hojením po úraze alebo chorobe.

U starších osôb je ešte pravdepodobné, že existuje súvislosť medzi výživou a imunitou. Forma podvýživy, ktorá je prekvapivo častá dokonca aj v našich končinách, je známa ako „podvýživa mikroživinami“. U seniorov sa môže vyskytnúť podvýživa mikroživinami, pri ktorej má človek nedostatok niektorých základných vitamínov a stopových minerálov, ktoré sú získavané alebo dopĺňané stravou.

Takýto ľudia majú tendenciu jesť menej a často majú menšiu rozmanitosť v strave. Jednou z dôležitých otázok je, či doplnky výživy im môžu pomôcť udržať si zdravší imunitný systém. Seniori by sa určite mali o tejto otázke určite poradiť so svojím lekárom.

Alpikol
Prírodný sirup na podporu imunity
viac o produkte